Videod   |   Eelinfod

       

 

FC Majandusmagister vs JK Eston Villa

REPORTAAŽ  24.07.2003

 

 

 

 

24. juulil toimus sõpruskohtumine FC Majandusmagister - JK Eston Villa.

 

JK Eston Villa on loodud 2002. a. sügisel. Birminghami "Aston Villa" eeskujul nime saanud meeskond on oma liikmete poolest kirju ja rahvusvaheline, kindlasti lisab kaalu Eesti ühe parima noortetreeneri Mati Pari (praeguse Maardu Levadia keskväljamootori ning Eesti rahvuskoondise mängija 1996-1998) osalemine meeskonna ülesehitamisel ning konsulteerimisel. Sarnaselt FC Majandusmagistriga on meeskonnas erinevate ülikoolides tudeerivaid või töö rõõme/muresid nautivaid persoone, keda ühendab armastus spordi ning jalgpalli vastu. Teine ühine nimetaja kahe meeskonna vahel on Indrek Laineveer, kes harjutab mõlemas meeskonnas, kuid tubli Tehnikaülikooli patrioodina otsustas selga tõmmata magistrite särgi.

 

Alates kevadest on JK Eston Villa osalenud Eesti MV IV liiga põhja tsooni turniiril ning esimesest kümnest mängust saanud ühe võidu. Meeskonna esindajate sõnul pole kesistele tulemustele vaatamata tegemist lootusetu seltskonnaga, vaid pigem kasvuraskustega, mida iga loodud "sats" esimestel aastatel kogeb. Halvale väravate vahele (4:36) hoolimata on JK Eston Villal olnud ka väga tasavägiseid mänge, kus kaalukauss vastase kasuks on langenud tänu Villa vähesele kogemusele alles kohtumise lõpus. Kindlasti midagi, mis ka FC Majandusmagistril kõrva taha panna - iga algus on raske.

 

Aga nüüd mängu juurde. Hiiu kunstmuru staadion, väljas 22-23 kraadi sooja, päikesepaiste ja suurepärased tingimused jalgpallilahinguks. FC Majandusmagister oma tavalises sinises ja Eston Villa valges dressis, Eston Villal nimedki seljal, mis teeb nende ära tundmise lihtsamaks. Mõlemate meeskondade tulihingelised pooldajad ja veel valjemad algkoosseisust välja jäänud pallurid.

 

Mäng algab JK Eston Villa poolse survega, kuid midagi erilist meeskond ei demonstreeri. Närvilisust, valesööte on mõlemal poolel. Ohtlikumad rünnakud teeb Eston Villa, kuid ka Magister nõelab vasturünnakutega. Eston Villa puhul hakkab silma, et meeskonnakaaslased ei saa omavahel hästi läbi ning vaidlevad ja nääklevad olukordades, kus kogu kontsentratsioon peaks olema suunatud järgmisele edukale mängusooritusele. Magistrante vaevab tõsisema mängukogemuse puudumine täismõõtmetega väljakul ning kunstmurul, mis on kiire ning eeldab mängijatelt "puhast puudet" palli surmamisel. Pealtvaatajate seast kostub nurinat, mäng läheb edasi. Ükskord võidab jalgpall niikunii!

 

Esimene ohtlik situatsioon tekkib FC Majandusmagistri värava all pärast hästi sooritatud nurgalööki (umbes 10 minutit on möödunud mängu algusest), mida tabab rünnakule sekkunud Eston Villa kaitsja Lokk. Palli toob väravajoonelt ära Magistri kaitsja (täpselt ei näinud, kes see oli). Järgmise rünnaku takistamisel jäävad jänni nii kaitsjad kui väravavaht. Kuuldavasti Eston Villa klubisse veel registreerimata ja slaavi päritolu Ilya S., annab suurepärase söödu Tammele, kes olukorra kindlalt väravaks realiseerib. 0:1. Minutid hiljem teeb Ilya S. publikut ahhetama-paneva käärlöögi, mis läheb napilt mööda. Seejärel päästab Magistri latt, mida tabab Villa paremääre Dewelli löök. Teine värav sünnib aga hoopis triviaalsemast olukorrast. Pärast Magistri kahte teravat vasturünnakut ning Villa väravahi ning keskkaitse suurepärast mängusekkumist on Villal kasutada nurgalöök. Paremalt sooritatud löök keerleb väravasuunas ning nõutult jälgivad võrku lendavat palli kõik värava alla rivistunud sinisärklased. 0:2 Magistri poolt vaadatuna. Kolmas värav tuleb Magistri kaitsja eksimusest, mille kasutab ära Tamme. 0:3. Kaks liiga kerget väravat, milleni viinud olukorrad oleks Magister pidanud juba eos likvideerima.

 

Seejärel teevad mõlemad meeskonnad vahetusi, vahekord jääb aga samaks. Villa neljas värav on õppetund kõigile väljakul ja kantud mõttest võidelda tuleb lõpuni. Villa kaitsja Konsa saab keskväljal palli ning triblib kaks-kolm Magistri mängijat, kaotab seejärel palli, võidab selle agressiivse võitlusega tagasi mängib meeskonnakaaslasega "seina" ning söödab keskele, kus edulalt mängu sekkunud Vahemets palli väravasse saadab. 0:4. Vile, poolaeg.

 

Mõlemad meeskonnad kogunevad ning peavad aru selle üle, kuidas mängu jätkata. Eston Villa puhul on märgata paremat organiseeritust, meeskonna konsultant Mati Pari palub kõigil mängijatel istuda ning kuulatakse kriitikat ning näpunäiteid teiseks poolajaks. Magistrite leeris on tunda lõbusat süsteemitust - nagu Eestile kombeks, üksteist mängijat, üksteist erinevat seisukohta ja lisaks veel platsi kõrval olevate mõtted,  mõned neist kostuvad isegi valjuhääldajast.

 

Kõigest hoolimata mäng teise poolaja alguses tasakaalustub ning FC Majandusmagister avaldab isegi survet. Paistab, et Magistril on olemas salarelv - panna mängu Ivar, kes oskab edukalt palli hoida ning triblida. Talle sekundeerivad edukalt nobedaid sööste tegevad Aleksander ja Risto ning. Ohtlikumad olukorrad likvideerib siiski kogu kohtumise kindlalt mängiv Eston Villa kaitse. Kõige parem väravavõimalus avaneb Eston Villal, kui mängitud on kolmandik teisest poolajast. Ründaja Eks saab suurepärase söödu ning mängib üle kaks Magistri kaitset ning on väravavahiga silmitsi, kuid ületada teda ei suuda. Kohe järgmine situatsioon on mängu kangelaseks muutmas ja hat-tricki püüdvat Tammet, kuid võrku löödud palli ei loe kohtunik määrustepäraseks. Väravavahi poolt välja löödud pall pole trahvikastist lahkunud.  Poolaja kestel teevad mõlemad meeskonnad vahetusi. Eston Villa viies värav sünnib vasakult tulevast tsenderdusest, mille kindlalt realiseerib Ester. Seejärel on võimalus skoori suurendada Reiljanil, kes nurgalöögi järel tekkinud situatsiooni järel tsenderduse saab, kuid palli väravavaht Rene sülle suunab. Eston Villa kuues värav on iluvärav. Tang saab väljaspool trahvikasti söödu ning lööb esimest puutest kaarpalli väravavahile püüdmatult vasakusse ülanurka.

 

Kuuenda värava järel muutub Eston Villa mäng lohakaks, eriti keskväljal. Magistril avaneb mitmeid võimalusi ja ühe nendest realiseerib Aleksander. Magister on selle värava kindlasti ära teeninud, hea õnne korral võiks Eston Villa võrku toimetatud palle isegi kaks-kolm olla. Aga “oleksid” jalgpallis ei maksa. Eston Villa seitsmes värav on samuti kena. Kuuldavasti III liiga meeskonnas Lival sport palliv, kuid Eston Villaga treeniv vasakäär Tänav lööb tugeva löögi paremasse alanurka. Kõlab kohtuniku vile ja mäng ongi läbi. Kõik suruvad sõbralikult kätt. FC Majandusmagistri poolt kostavad hõiked, et paari kuu pärast peaks uuesti kohtuma ja mõõtu võtma. Ilmselgelt lõbusas tujus ja võidust joovastunud JK Eston Villa mängijad lubavad väljakutse vastu võtta. Kõige rohkem tegemist on lõpuks piltnikul, et kõiki mängus osalenuid ühele kaadrile mahutada. Aga kui ka see õnnestub, saavad kõik rahus koju minna.

 

Mida siis mängu kohta lõpetuseks öelda, miks Majandusmagister kaotas ja JK Eston Villa võitis? Palju asju on juba reportaaži käigus ära öeldud, aga võtame need siis veelkord kokku:

 

(1)     Esmapilgul tundub, et meeskondade rõhuasetused ja sellest tulenev süsteemsus on erinevad. Eston Villa puhul on tegemist meeskonnaga, mis peale treeningute mängib ka regulaarselt võistlusmänge. Kindlasti on sellel positiivne mõju mängijate ja mängupildi distsipliinile. Kahtlemata on oluline treeneri/nõustaja olemasolu, kes teab jalgpallist rohkem kui tavaline huviline ja kellel seeläbi on mängijate silmis suurem autoriteet. See kõik ei tähenda seda, et Magister peaks liigat mängima või endale treeneri palkama, sporti võib ju lihtsalt teha ka enda lõbuks ja hea tervise nimel. Mängupilti parandaksid need kaks tegurit aga kindlasti.

 

(2)     FC Majandusmagistril puuduvad korralikud kogemused täismõõtmetega väljakul, millel on kunstmuru kate. See muudab mängu palju kiiremaks ja tehnilisemaks. Kuuldavasti on Eston Villa kunstmurul harjutanud terve talve- ning kevadhooaja.

 

(1)     FC Majandusmagistril oli mitmeid suurepäraseid väravavõimalusi, mis oleks tulnud ka realiseerida. Samas Eston Villa mitmed väravad tulid olukordadest, kus Magistri mängijad eksisid oma trahvikastis. Tihti viibki selline vahekord tulemuseni, mis meeskondade õiget taseme erinevust ei peegelda.

 

(2)     Võitlus, võitlus ja veelkord võitlus. See pole mitte ainult FCMM, vaid ka Eston Villa ja paljude teiste Eesti meeskondade probleem. Nii selles sõprusmängus, kuid nii üllatav kui see ei ole, ka madalamates Eesti MV liigades on mängijate tehniline ettevalmistus tihti suhteliselt tagasihoidlik. Edukad on tavaliselt need, kes seda kõva ja visa võitlusega kompenseerivad.

 

Kõige lõpuks tuleks öelda seda, et mõlemad meeskonnad peaksid kohtumisega rahule jääma. JK Eston Villa sai enne hooaja teise poole algust natukene mängukogemust, proovida kõiki oma mängijaid ning ehk ka pisut mängukindlust. FC Majandusmagister teab pärast mängu umbes milline on tase Eesti MV IV liigas ning saab otsustada, kas püüelda kunagi seal osalemise poole või mitte.

 

Puskas,

sõltumatu jalgpallivaatleja ja -kriitik

 

 

  Mängueelsed plaanid
 
 
  Mängueelne rivistus
 
 
    Lahtilöök  
 
 
  Risto sai valesöödu
 
 
  Eston Villa ründamas
 
 
 

Poolaeg

 
 
  Mäng on läbi ning FCMMi poisid naasevad etteastelt
 
 
  FC Majandusmagister ja JK Eston Villa
 
 
  FC Majandusmagister (ülalt vasakult): Sten Akel, Andres Hall, Indrek Laineveer, Ivar Sikk, René Arvola, Tauno Vare, Rodion Zlobin, Rain Riisimäe, Valjo Lutsoja, Tarmo Porgand; (Alt vasakult): Jüri Ratas, Igor Sumarok, Tarmo Koppel, Aleksander Kolobov, Risto Eelmaa, Merlin Müür, Artjom Putskov.
 
       

      2003 Majandusmagister  |  Kontakt  |  Sisukaart  |  in English